Gdzie kupić, ile kosztuje zabytkowe auto?

Niezwykłą i coraz większą popularność, jaką ostatnio zdobywają klasyki, zabytki i oldtimery sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup nie tylko ze względu na czystą przyjemność, ale również jako inwestycja na przyszłość. Jak wiadomo, wino im starsze tym droższe, podobnie jest z klasycznymi i kultowymi samochodami. Niektórzy pragną kupować samochody do własnych kolekcji, inni pragną otworzyć muzeum motoryzacji.

Oczywiście zanim zakupimy upragniony pojazd będziemy musieli sporo się naszukać. Najpierw jednak musimy zdecydować czego tak naprawdę szukamy. Wybierać możemy według różnych kryteriów. Mogą to być modele z konkretnej epoki, mogą to być konkretne marki, modele lub samochody pochodzące z wybranego kraju. Możemy kierować się również typem nadwozia, czy ma to być kabriolet, limuzyna czy sportowe coupe. Jeżeli wiemy już czego szukamy, musimy zastanowić się gdzie mamy szukać. Tu również do wyboru jest coraz więcej możliwości. Oczywiście możemy popytać znajomych, przejrzeć lokalna gazetą z ogłoszeniami. Coraz więcej jest ogłoszeń dotyczących oldtimerów. Idealnym miejscem do tego typu poszukiwań są wszelakie zloty i rajdy zabytkowych samochodów.

Najodpowiedniejszym miejscem są jednak bazary, które pojawiają się przy okazji takich imprez. Można tam kupić niemal wszystko co związane jest ze starymi automobilami. Począwszy na breloczkach i gadżetach, a skończywszy na kompletnych autach w różnym stopniu utrzymania, czasem nawet w idealnym. Oczywiście za odpowiednią cenę. Niestety, są również samochody, których nie kupimy na krajowych zlotach bo ich po prostu może nie być w naszym kraju. W takim przypadku możemy skorzystać z usług firm, które specjalizują się w sprowadzaniu samochodów na zamówienie. Najlepiej jednak samemu udać się za granicę i kupić samochód po uprzednim dokładnym obejrzeniu i ocenieniu czy jest wart swojej ceny. Często również opłaca się sprowadzenie samochodu nawet ze Stanów Zjednoczonych mimo, że można ten sam model kupić w Polsce. Najważniejszym argumentem może być o wiele lepszy stan danego modelu oraz niższa cena w porównaniu z ceną krajową.

Dla wielbicieli samochodów zabytkowych którzy nie mają w portfelu lub na koncie zbyt wiele środków, alternatywą są już wspomniane modele w skali. Najlepszym miejscem do zakupu tych modeli są oczywiście sklepy modelarskie. Jednak niezaprzeczalnie największy wybór modeli jest w Internecie na stronach różnych internetowych sklepów modelarskich oraz oczywiście na Allegro. Naturalnie musimy wcześniej wybrać interesującą nas skalę modelu. Jeśli chcemy niewielki model, skala 1/24 będzie dla nas idealna. Jeśli pragniemy dużego kolosa o wymiarach przekraczających często pół metra, wybierzmy skalę 1/12. W tym przypadku cena samego modelu może przekroczyć często nawet 600 złotych.